Možná to znáte u sebe, svých přátel nebo klientů. Tyto situace se týkají zdraví, vztahů, práce i financí. Jsou všude, kde je potřeba se pro něco rozhodnout. První přístup k nim je proaktivní, tedy „číst“ situaci s předstihem a díky tomu se na ni lépe připravit. Například pravidelně koukat na předpověď počasí a nosit deštník. Dlouhodobě si uvědomovat, že mé zdraví ovlivňuje, co piju, jím, jak spím a jak a kde se hýbu.
Mé vztahy ovlivňuje, co si myslím o sobě, o druhých, jak se k druhým chovám a jak komunikuji. Mé peníze ovlivňuje, zda jsem ochotna kromě jejich vydělávání věnovat čas i jejich správě, která je stejně důležitá. Někdy to vypadá, že lidé s proaktivním přístupem mají štěstí. Jako by předpovídali budoucnost. Ve skutečnosti ji nepředpovídají, ale jak říkal už Perikles, jsou na ni připraveni.
V dlouhodobém kontextu lidské historie je třeba si přiznat, že „všechno už tu bylo“. Proaktivní lidé se snaží tyto principy a souvislosti pochopit a s dostupnými informacemi co nejlépe pracovat tak, aby v každé situaci měli možnost volby a nedostávali sami sebe do tlaku či situací, které by nemusely nastat. Mají pak kapacitu (mentální, časovou i finanční) řešit to málo skutečně nepředvídatelných situací.
Reaktivní přístup zastává člověk, kterého vnější okolnosti dostrkají k nějaké změně. který je zvnějšku dostrkán okolnostmi k nějaké změně, kterou by jinak neudělal, ba ani nepřipustil. Znáte někoho, kdo až teprve po návratu z nemocnice začal lépe jíst, přestal kouřit a podobně? A možná znáte i takové, kteří ani poté nezměnili ve svém životě nic – i nekonat je volba. A má svoje důsledky.
Znáte bajku o Buridanově oslu? Oslův pán musí na nějaký čas do města a nechá oslovi ve stáji dvě stejně pěkné a chutné otýpky sena. Když se po několika dnech vrátí domů, osel nežije a obě otýpky jsou netknuté. Kvůli neschopnosti se rozhodnout, do které se pustí jako první, nesní žádnou a zemře. Už ve 14. století filozof Jean Buridan dle principů determinismu tvrdil, že je-li člověk postaven před dvě stejně lákavé možnosti výběru, snaží si zvolit to větší dobro, anebo rozhodnutí o výběru odložit na pozdější dobu v naději, že přijde ještě výhodnější možnost. Buridanův osel nám ukazuje, že nejdražší je nedělat nic. Co vám může pomoci se rozhodnout?
Přeji vám lehkost a radost při všech vašich životních změnách. Když se při nich držíte svých hodnot, je to dobrodružství.