Jak jsem vybudovala firmu s miliardovým obratem?

Jaké je to být ženou v byznyse? Lze takto vysokou pozici skloubit s rodinným životem? Co je nejtěžší na cestě vzhůru? A jaké vlastnosti musíte mít, abyste uspěla?

(přepis rozhovoru pro Marie Claire)

Gabriele Milfortové je 34 let. Ve společnosti Golden Gate, která se zabývá spořením do fyzického zlata a stříbra v ČR, působí od června 2011. Za tu dobu se jí podařilo vypracovat až na pozici oblastní ředitelky a dnes vede tým 90 obchodníků. Jak to dokázala?

Jak moc těžké pro vás bylo prorazit v tomto byznyse?
Prorazit v jakémkoli byznyse vyžaduje úsilí a vytrvalost. V obchodě jsem se pohybovala osm let předtím, než přišel podnět ke změně zaměření, takže úplně nové to pro mě nebylo. Začátky byly intenzivní, začínali jsme ve čtyřech lidech budovat firmu, která má dnes miliardový obrat. Děkuju firmě především za to, jaké prostředí pro profesní a osobnostní rozvoj dlouhodobě vytváří. Produktově i vzděláváním neustále posouvá kvalitu toho, co klienti i obchodníci dostávají. To není běžné. Ale o to snáze člověk uspěje, když má kvalitní zázemí. Navíc v oboru investičního zlata se spojují emoce i rácio. A to je výhoda. Ženy často více vnímají estetickou stránku věci, muži zase dostupnost a veliký potenciál této investice. Je to krásná práce s dlouhodobým smyslem a perspektivou.

Jaká byla Vaše nejhorší zkušenost na cestě vzhůru?
Zrušené schůzky nebo ukončení nefunkční spolupráce jsou v byznyse normální. Můj nejtěžší okamžik ale byl před 4 lety, kdy jsem měla za sebou „šňůru“ delší než rok a půl, kdy se fakt nedařilo a byla jsem ze všeho dost vyčerpaná. V té době jsem vážně uvažovala, že obchodu nechám a půjdu se někam zaměstnat. Kolega, kamarád Martin, s více jak 20 lety zkušeností v obchodě, si ke mně tehdy sedl a povídá: „Hele když nevíš, jestli je obchod pro tebe, tak já koupím dvoje montérky a půjdu s tebou na noční směnu mýt pozvracený tramvaje. Každý ráno dostaneš 700 Kč na ruku. Za dva, za tři měsíce uvidíš, jestli je to lepší.“ Nešla jsem podnikat pro to, abych skončila u mytí tramvají! Jsem býk. Takže když jsem po tom setkání přijela domů, vytiskla jsem si obrázek tramvaje na nástěnku. Byl tam několik měsíců. Někdy stojí za to zdravě se naštvat. Když jsem dva roky na to díky týmové práci dosáhla ředitelské pozice, řekl mi Martin, že se mu děsně ulevilo, že nemusel ty montérky kupovat. Nebyl sám. 🙂 Já se na tom naučila, že se opravdu vyplatí se nevzdávat.

Jaké vlastnosti by měla mít žena v byznyse?
Díky bohu pro úspěch v byznyse potřebujete více dovednosti, než vlastnosti. Proč díky bohu? Protože dovednost se dá naučit. Úspěch tak není jen pro pár vyvolených. Nespornou roli určitě hraje vytrvalost, kterou jsem zmiňovala. A pro mě zásadovost. Protože moje jméno je moje značka, buduje se dlouho, ale ztratit kredit lze velmi rychle. Někde jsem četla: „Buďte jako enzym, urychlujte změny“. Tím se snažím řídit. Je potřeba umět se rozhodovat, nebát se promyšlených změn a vytrvat na své cestě, nehodnotit po pár měsících. Komunikovat hlavně když se nedaří, umět si říci o pomoc. Bez pomoci kolegů a týmu bych nebyla tam, kde dnes jsem. Vážím si jejich podpory a důvěry. Cesta z nezdaru vede jedině přes aktivitu. Do té se vám ale po neúspěchu často nechce. Vytvořila jsem si proto zvyk: udělat ještě jeden pokus. Žena v byznyse se potřebuje naučit zpracovávat emoce své i těch ostatních. A především si je pak nenosit domů. Umět nastavit zdravé hranice a ty dodržovat. Ženské vnímání situací ovlivňuje, v jaké fázi cyklu se nachází. To je něco, s čím pracuji hodně poslední dva roky. Vydalo by to na samostatný rozhovor. Funguje to.

Co si myslíte o tom, že ženy vydělávají na stejných pozicích stále méně než muži?
Jsem členkou organizace BPW (Business and Professional Women), která se tímto tématem dlouhodobě zabývá. Jsou obory, kde je ten rozdíl markantní. O tématu se ale stále více mluví, a to je dobře. Vnímám postupné zlepšování situace. Občas je to i o nás samotných, a odvaze si o větší peníze umět říci. Obor, kde se pohybuji, nabízí rovné příležitosti mužům i ženám, včetně časové flexibility a práce odkudkoli. V top 20 úspěšných obchodníků u nás ve firmě je prvních 10 příček dlouhodobě obsazeno ženami! Blýská se na lepší časy. Když máte dobrý systém, můžete mít rodinu i adekvátně zaplacenou seberealizaci ve své profesi. Mým cílem je ještě zvětšit počet úspěšných žen u nás. Věřím, že za 15 let v oboru již mám trochu co předat. Spokojená žena má totiž velký vliv na rodinu i na celkové klima ve společnosti.

Jak moc je pro vás důležitý work-life balance? A jak se dá skloubit vedoucí pozice s péčí o rodinu?
Rovnováha mezi prací a životem je zcela zásadní. Jinak dlouhodobě nejsou na nic síly. Ani na rodinu, ani na podnikání. Skloubit se dá. Jeden z mých profesních cílů je právě ukazovat, že to jde: zůstat ženou a k tomu mít úspěšnou kariéru. Když máte tým postavený na kvalitních lidech a doma dostatečně otevřeně vše komunikujete, hledáte společně cestu. Podtrhuji slovo společně. Pokud v rodině někdo podniká (my podnikáme oba, partner je také z oboru), je třeba, aby se posouvali oba partneři, i rodina jako celek. Jinak vás v čase podnikání rozdělí. I to jsem si v minulosti zažila a mnoho na tom pochopila. Nevlastní dceři bude devět let. Je to moje velká učitelka. Děti se neučí podle toho, co jim říkáme, ale podle toho, jak my sami žijeme. I rodina je vlastně takový tým. Když v něm funguje komunikace a je postavený na důvěře a respektu, jde všechno. Někdy je to výzva, nebudu tvrdit, že ne. Mám ale trpělivého a vnímavého muže, který je mi velkou oporou a inspirací. Jsem za svou rodinu a její podporu velmi vděčná.

Jaká je vaše náplň práce?
Technicky vzato spolu s 5 manažery vedu tým 90 obchodníků na několika místech v ČR. K tomu mám samozřejmě svoje klienty, protože jdu vzorem. Fakticky vzato buduji vztahy, dodávám odvahu a praktické postřehy z patnáctileté praxe v obchodě a s vedením lidí. Aby práce v regionech byla úspěšná a lidi bavila. Pak pracují rádi a pravidelně. A jsou v tom, co dělají, opravdu dobří.

Věnujete se ve firmě nebo i v osobním životě nějaké charitativní činnosti?
V rámci Golden Gate spolupracujeme s Dobrým Andělem. Už jsme přispěli přes půl milionu. Osobně jsem v roce 2010 začala podporovat jednu studentku v zahraničí. Dnes dokončuje vysokou školu a má šanci na úplně jinou budoucnost, než její rodiče a sourozenci bez vzdělání. Ve všem, co dělám, se spíše snažím „učit chytat ryby“, než dávat ty chycené. Vzdělání a změna myšlení je pro mě klíčem k novým možnostem.

Jaké máte zájmy? Jak nejraději trávíte volný čas?
Obklopena dobrými lidmi s dobrým jídlem či knihou. Relaxuji v přírodě nebo hudbou. Učím se na ukulele. Maluju, občas šiju či „korálkuju“ a hodně vařím, zkrátka tvořím rukama to, co udělá radost druhým. Taky moc ráda spím.

Co vás na práci baví?
Baví mě ta chvíle, kdy lidé pochopí. Že stačí často velmi málo k tomu, aby se měli lépe, měli klidnější spaní či více času na rodinu. Stačí, když budou peníze vydělávat efektivně a pak s nimi pracovat v souladu s cykly bohatství. Baví mě lidi učit chápat souvislosti. Protože jakmile pochopíte princip, umíte se zorientovat v místě a čase. Zbaví vás to omezení, otevře nové možnosti. A to se hodí nejen při práci s penězi.

Proč jste si vybrala zrovna práci v tomto oboru?
Už od mala jsem se zajímala o psychologii a vždycky mě lákalo pochopit svět peněz. Snad proto, že u nás v rodině se pracovalo vždy poctivě a rukama, ale moc peněz za to nebylo. V obchodě se mi naplnilo obojí. Poznávat lidi, naučit se jim rozumět, a ještě být za ten čas příjemně ohodnocená. Chci dělat věci, které mají dlouhodobě smysl. A ten jsem tady našla.

Co považujete za důležité při vedení lidí?
Především je chtít poznat. Každý je jiný a potřebuje trochu jiný způsob, jak věci sdělit. Základem je ochota vzájemné zpětné vazby a upřímnosti. V mém týmu panuje důvěra a spolupráce, protože já jsem tak nastavená a oni vědí, že se mě mohou kdykoli zeptat na cokoli. Nutně potřebuji vědět, pokud něco nefunguje, nebo když něco potřebují. Vždy začínám s „proč“. „Co“ a „jak“ se pak hledá o dost lépe.

Jak své podřízené motivujete?
Nemotivuji. Spíš oprašuji a „vykopávám“. Jejich dávno zapomenuté sny, plány a touhy. A společně k nim hledáme cestu. Mým posláním je dělat lidem, kteří se proto rozhodnou, pořádek v hlavě i peněžence. Aby žili kvalitnější a svobodnější život. Pro někoho to bude v domě bez hypotéky místo bytu. Pro jiného to bude každý rok v teple pod palmou. Pro dalšího zahraniční studium pro děti. Jednou větou je to klidnější spaní, ať se děje cokoli. A na této cestě jsem já pro ně průvodcem. Nemám podřízené. Mám partnery v podnikání.

Určitě máte práce nad hlavu, zbývá vám čas pro sebe?
Pokud mi mají lidé věřit to, co jim předávám, vnímám jako základ, že tak sama žiju. Lidé nechodí podnikat pro to, aby měli dlouhodobě méně času na své blízké nebo na sebe. Ano, počátky podnikání spolknou hodně času. Když máte ale systém na práci a umíte delegovat, po nějaké době jste časově flexibilní. Prošla jsem si u předchozí společnosti vyhořením až k hranici fyzického kolapsu, takže vím, jak důležité je mít čas na sebe. Pravidelně si plánuji prostor pro sebe. Říká se: happy wife = happy life. A za mě to platí. Jen ten dobrý pocit musí častěji přicházet zevnitř, než zvenku.

časopis Marie Claire, původní odkaz
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Nadpis formuláře

    Text formuláře

  • Kategorie