(Ne)žijete svůj život v zastoupení?

Nemám na mysli, zda chodíte do práce pěšky nebo jak často usnete doma u televize.

Přemýšleli jste někdy, kde se bere naše záliba fandění a pozorování všemožného sportu, tanečních soutěží či hudebních pořadů?

Jsem velký zastánce odpočinku. Ale uvědomila jsme si, že pasivní pozorování výše zmíněného má v sobě velkou past. Jde o život v zastoupení!

Místo abychom tančili, hráli na kytary, sportovali, jakkoliv dobře nebo špatně, koukáme se pasivně na to, jak tuto činnost dělá někdo druhý. V lepším případně chválíme, v horším kritizujeme.

Mnoho lidí například odmítá zpívat na přátelských setkáních, protože to podle svých slov „neumí“. V jejich telefonu najdete stovky hodin hudby, mají přehled, co je nového. Jenže jak se chtějí naučit zpívat, když to nedělají?

A tak sledují pěvecké soutěže a užívají si (vlastně se tak trochu schovávají) za odvahu druhých, kteří svůj život žijí aktivně – jednoduše to co milují, aktivně dělají.

Proto máme při fotbalových utkáních hospůdky plné trenérů a borců, co by to kopli lépe. Ale když mají malému synovci kopnout zpátky míč, čekají, až je u toho nikdo neuvidí a nebo se vymluví, že nemají čas.

Je jaro, dny se prodlužují a lákají vyměnit čas zimní pasivity za zvídavou aktivitu. Jít ven objevovat, co je nového. Že je to moc dětinské a nemáte na to čas? A na co jiného bychom měli mít čas, než na život? Zítřek nám nikdo neslíbil…

Jakou novou aktivitu jste už v tomto roce zkusili? Je jedno, zda půjde o nový plavecký styl, squash, lukostřelbu, běžky, malování, drátkování nebo kurz vaření sushi. Když se totiž učíte novou věc, hlava nemá čas na zbytečné starosti, jste prostě pohlceni tím, co právě děláte – a odpočíváte od každodenní rutiny. I odpočívat se totiž musí „od něčeho“, něčím jiným.

Je jedno, že tělo potom chvíli bolí. No a co? Aspoň víte, že ho máte. Dobrá zpráva je, že cokoli děláme nově, tak nám hned nejde. Odvaha pokus opakovat, ta se počítá. Chce to čas, ale zlepšení přijde. Pokud už mnoho let umíte vařit, budete odrazovat své děti od prvních pokusů? Nebo budete mít radost z jejich pokroků? Buďte takto vlídní i k sobě a dovolte si chyby. Jsou nezbytnou součástí dobrého pocitu z toho, když se nám pak něco daří.

Kvalitní odpočinek je právě ten aktivní. Přinese nám zážitky, něco se o sobě dozvíme, něco se naučíme, zasmějeme se – klidně sami sobě. Hlavně sami sobě.

Hezké zážitky, nové dovednosti či pořádný relax prostě leží mimo komfortní zónu. Vynikající knihu na toto téma napsal Marian Jelínek s Kamilou Jetmarovou (Neztraťte motivaci v době blahobytu) a vysvětlují v ní mj. co se děje s těmi, kdo přestanou zkoušet nové věci – přestanou se učit a cokoli mimo zónu komfortu už je pro ně zkrátka stres a tomu se chtějí vyhnout. To je výše zmíněný život v zastoupení – bezpečně, hlavně se nezapotit a nebýt přistižen při chybě…

Já jsem se rozhodla nežít život v zastoupení. Mou velkou výzvou vždy byly věci týkající se právě sportu. Proto každý měsíc zkouším novou věc – nemusím u ní přece zůstat, ale odcházím bohatší na zážitky a posílená odvahou věci zkoušet znovu a znovu. Na život v zastoupení je vždycky dost času. Jednoho dne totiž zjistíte, že už nemůžete dělat to, co jste vždycky dělat chtěli – dělat potom, až doděláte tohle a ještě tohle, nebo tamto….Nechci se jednou ohlédnout a uvědomit si, že jsem kdysi mohla, ale nechtěla. A na stará kolena chci, ale už nemůžu. Dejte i vy vale životu v zastoupení a najděte na půdě či ve sklepě všechny ty hudební, sportovní či tvořivé nástroje a hurá na to!


Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů